Bolniška odsotnost za samostojne podjetnike – upravičenost do nadomestila od 31. dne dalje
Bolniška odsotnost za samostojne podjetnike se obračuna glede na razlog zadržanosti. Enako kot pri zaposlenih je tudi bolniška odsotnost za samostojne podjetnike določena na novo od 1. 1. 2024 in je do 30 delovnih dni strošek samozaposlenega. Od 31. delovnega dne dalje pa preide v breme ZZZS (Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije). Še vedno je potrebno mesečno oddati obračun prispevkov, čeprav le-ti niso plačani s strani samozaposlenega, temveč jih plačuje ZZZS.
Bolniška odsotnost za samostojne podjetnike oziroma nadomestila znašajo (do 90 dni):
- 100 % osnove ob zadržanosti z dela zaradi poklicne bolezni, poškodbe pri delu, darovanja krvi,
- 80 % osnove ob zadržanosti z dela zaradi bolezni, nege družinskega člana in usposabljanje otroka za rehabilitacijo,
- 70 % osnove ob zadržanosti z dela zaradi poškodb izven dela, spremstva, ki ga odredi zdravnik, in poškodba izven dela po tretji osebi.
Kadar je bolniška odsotnost za samostojne podjetnike daljša od 90 dni, se navedeni odstotek bolniškega nadomestila zviša za 10 odstotkov.
Osnova za izračun nadomestila je pri samostojnih podjetnikih izračunana iz osnove, od katere je samozaposleni plačeval obvezne prispevke v preteklem koledarskem letu. Za tiste podjetnike, ki so bili v preteklem letu v delovnem razmerju, je osnova bruto plača, ki jo je prejel v preteklem letu. Bolniška odsotnost za samostojne podjetnike je povezana torej z osnovo, od katere so bili plačani prispevki. Nadomestilo ne more biti višje od osnove, ki bi bila, če bi delal. Samozaposleni niso upravičeni do nadomestila za začasno zadržanost od dela po prenehanju statusa samostojnega zavezanca.
Koraki za uveljavljanje nadomestil:
- Uredite bolniški stalež pri osebnem zdravniku
- Izpolnite in oddajte obrazec OPSVZ
- Sorazmerno se vam znižajo prispevki
- Oddajte vlogo za izplačilo nadomestila
Obrazec in več info na: klik